Kategórie
Linux

Samba v Linuxe Ubuntu a Debian

Ukážeme si ako vytvoriť smb shares na linuxovom serveri bežiacom pod Ubuntu. V našom tutoriály použijeme Ubuntu 18.04 LTS.

Kategórie
Linux

Základné a najpoužívanejšie príkazy pre Linux Ubuntu a Debian

Prinášam niekoľko základných príkazov, ktoré sa môžu hodiť pri práci s vašim Ubuntu serverom. Cieľom tohto článku je vytvoriť zoznam najpoužívanejších príkazov pre Ubuntu, alebo Debian.

Kategórie
Linux

Inštalácia Virtualminu pre Ubuntu 18.04/ 20.04 LTS a Debian 9/ 10

Virtualmin je skvelý nastroj, vďaka ktorému získate svoj vlastný internetový server na ktorom Vám pobeží web server Apache, MySQL, FTP server, DNS server BIND, mail server Postfix a mnoho ďalšieho.

Kategórie
Linux

Nqinx web server na Ubuntu 18

Nqinx patrí k najpopúlarnejším web serverom na svete. Preto je hojne používany aj pri veľkých projektoch. Najčastejšie sa využíva ako web server a reverzná proxyna. Dnes si ukážeme ako ho nainštalovať na Ubuntu 18.04.

Kategórie
Linux

Ako vymazať staré kľúče z Putty

Poznáme to všetci. Niekedy je proste najlepšie nainštalovať mašinu na novo. Čas Vás tlačí, lebo Vám ide serial a chete si ho pozreť prihlásený cez noťas na budúcom serveri. Zapnete Putty prihlásite sa a v tom to príde.

Kategórie
Linux

Ako zistiť či môj Ubuntu server nie je hackuty – vol. 1

Nočnou morou každého administrátora je, že niekto získa jeho roota. Presne k tomuto účelu slúži software, ktorý si so sebou nesie príznačne meno rootkit. Jedná sa o škodlivý software, ktorého úlohou je získať administrátorské práva.

Kategórie
Linux

Ako na mount NTFS particie v Ubuntu server 20.04 LTS

Chcete pripojiť k svojmu Ubuntu Windowsácku partíciu NTFS pernamentne? V tomto článku si ukážeme ako na to.

Kategórie
Linux

Nastavenie statickej IP adresy v Ubuntu 20.04 LTS Server

Ubuntu server používa netplan na konfiguráciu sieťových zariadení. Cesta ku konfiguračnému súboru yaml je /etc/netplan/00-installer-config.yaml